close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 marca 2017

  Podczas uroczystości poświęconej polskiej noblistce Marii Skłodowskiej Curie, Maria Estela Kubitschek, córka prezydenta Juscelino Kubitscheka została uhonorowana okolicznościowym pucharem.

  W uroczystości wzięły udział najbardziej zasłużone kobiety stolicy, które utrzymują ścisłe związki z Ambasadą i angażują się w promocję Polski i utrwalanie jej dobrego wizerunku. Wśród zaproszonych gości była między innymi Pierwsza Dama Dystryktu Federalnego, żona Gubernatora, p. Marcia Rollemberg, Ambasador Unii Europejskiej w Brazylii p. Joao Cravinho, wicegubernator Paulo Octavio, dziennikarka największej stołecznej gazety Correio Braziliense p. Jane Godoy, a o wspaniałą oprawę uroczystości zadbała Przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Polski, p. Cosete Ramos Gebrim.

  Spotkanie otworzyła Konsul RP Katarzyna Braiter, która przedstawiła sytuację kobiet w Polsce oraz wybrane elementy historii Polski. W trakcie uroczystości wręczona została nagroda Puchar „Polonia” dla pani Marii Stelli Kubitschek, córki byłego prezydenta Brazylii, który rodzina prezydenta zamierza umieścić w Memoriale-Mauzoleum Prezydenta Kubitscheka, mieszczącym się w centrum stolicy. Nagroda-Puchar Kryształowy został wręczony za zasługi na polu zbliżenia obu narodów. Prezydent Kubitschek był osobą wspomagającą polskich emigrantów w Brazylii po II wojnie światowej i wśród jego najbliższych przyjaciół znajdował się polski artysta – uchodźca Joseph Rogozik.

   

   

  Odbyło się również przedstawienie teatralne prezentujące 45-dniową wizytę Marii Curie-Skłodowskiej w Brazylii w latach 20. Goście obejrzeli prezentację dot. życia i dorobku naukowego polskiej uczonej oraz trailer filmu poświęconego polskiej noblistce, który obecnie wchodzi na ekrany kin. Spotkanie zakończyło się koktajlem dla gości.

  fot6
  fot7
  fot1
  fot2
  fot3
  fot4
  fot5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: