close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • BIULETYN

 • 14 września 2015

  Zapraszamy do lektury najnowszego numeru biuletynu gospodarczego Ambasady RP w Brasilii.

  Bilans handlowy:

   

  Wedle najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego (MDIC) we współpracy z Departamentem Handlu Zagranicznego (Secex) w sierpniu saldo handlu brazylijskiego zanotowało nadwyżkę o wartości 2,689 miliardów USD. W porównaniu z sierpniem roku poprzedniego jest to skok o 132,2%.  Całkowity eksport w sierpniu br. osiągnął wartość 15,485 miliardów USD. Dzienna średnia eksportu wyniosła 737,4 milionów USD, co stanowi spadek o 8,5% w porównaniu do lipca tego roku (805,8 milionów USD). Względem sierpnia zeszłego roku dzienna średnia eksportowanych artykułów podstawowych spadła o 25,3%, co było szczególnie widoczne przy eksporcie soi (-49,3%), rudy żelaza (-49,1%), liści tytoniu (-28,1%) czy wołowiny (-24,3%). Co ciekawe, odnotowano wzrost eksportu brazylijskiego do Stanów Zjednoczonych Ameryki, w szczególności samolotów, laminatów i wołowiny. W przypadku importu, średnia dzienna wyniosła 609,3 milionów USD, co stanowi 13,2% spadek w stosunku do lipca br. (702 milionów USD), a także 33,7% spadek względem sierpnia roku poprzedniego. Znacząco zmalał import paliw i smarów (-64,9%), surowców (-32,8%), czy też dóbr konsumpcyjnych (-21,9%), tj. produktów farmaceutycznych, samochodów oraz część samochodowych, sprzętu AGD oraz tytoniu.

   

  Negocjacje między Unią Europejską a Mercosul:

   

  Minister Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego (MDIC) Armando Monteiro odbył 28 sierpnia br. spotkanie z Ministrami Spraw Zagranicznych FRB Mauro Vieirą i Argentyny Héctorem Timermanem podczas którego dominował temat strategicznego partnerstwa między Brazylią i Argentyną. Wedle oceny Monteiro zacieśnianie relacji gospodarczych między obydwoma państwami może przynieść pozytywne rezultaty dla całego regionu, a w szczególności umocnić Mercosul na arenie międzynarodowej. Ponad to, Monteiro zapowiedział na październik tego roku rozpoczęcie wymiany ofert pomiędzy Mercosul a Unią Europejską. W związku z tym, Hector Timerman zaznaczył, że porozumienie między Argentyną a Brazylią stanowi narzędzie, który pokarze światu oraz Unii Europejskiej powagę i zaangażowanie z jaką działa Mercosul.

   

  Wielka Brytania wspiera brazylijskie „start-upy”

   

  W sierpniu Ambasada Wielkiej Brytanii w Brazylii ogłosiła inicjatywę pod nazwą „UK Chapter,” której celem jest wsparcie na scenie międzynarodowej 15 brazylijskich start-upów. Jest to kontynuacja akcji „InovAtiva Brasil” dzięki której już 20 brazylijskich początkujących firm z branży technologicznej miało szansę zaistnieć w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych. Start-upy wyselekcjonowane z grona 195 małych przedsiębiorstw będą miały zapewnione własne biuro w Londynie, a także te same warunki jakimi cieszą się ich brytyjscy koledzy. W celu realizacji tej inicjatywy, Wielka Brytania przeznaczy 150 tysięcy funtów. Według Catherine Barber pełniącej funkcję radcy ekonomicznego w brytyjskiej Ambasadzie w Brasilii, „zamysł jest taki by służyć tym start-upom jako trampolina dzięki której mogłyby przekształcić się w przedsiębiorstwa międzynarodowe.” W ten sposób firmy te mogłyby wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na rynkach Ameryki Łacińskiej, a w szczególności w Mercosul.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: