close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • BIULETYN

 • 26 czerwca 2015

  Zapraszamy do lektury kolejnego numeru biuletynu gospodarczego Ambasady RP w Brasilii.

  Bilans handlowy – czerwiec 2015

  W trzecim tygodniu czerwca br. brazylijski eksport odnotował spadek o 4,9% (średnia dzienna 876,2 mln dolarów), w porównaniu do czerwca 2014 roku (średnia dzienna 1,023 mld dolarów). Spadek spowodowany jest zmniejszeniem eksportu towarów (-11,4%) - głównie rudy żelaza, mięsa (wieprzowiny i wołowiny), soi i kawy, oraz półproduktów (-5%) – takich jak: stopy żelaza, skóry, ropa naftowa, surowy olej sojowy, cukier rafinowany i aluminium. Eksport przetwarzanych produktów wzrósł o 6,5%, w tym: platform do wydobywania ropy naftowej, kranów i zaworów, niezamrożonego soku pomarańczowego, tlenków i wodorotlenków aluminium, polimerów tworzyw sztucznych, pojazdów ciężarowych, płaskiej stali walcowanej, samochodów i części samochodowych.

  W porównaniu do maja 2015 roku, eksport wzrósł średnio o 16,1%, ze względu na wzrost sprzedaży trzech kategorii produktów: przetwórstwo przemysłowe (23,6%), podstawowe (12%) i półprodukty (+ 11,6%).

  Z kolei import, zarejestrował średnią dzienną w trzecim tygodniu czerwca (743,6 mln dolarów), wynik o 17,9% poniżej średniej w porównaniu do czerwca ubiegłego roku (906 mln dolarów). Zmniejszono wydatki na zakup paliw i smarów (-37,4%), urządzeń elektronicznych (-20%), samochodów i części samochodowych (-16,4%) i urządzeń mechanicznych (-16,2%). Natomiast, w porównaniu do maja tego roku, import zanotował wzrost o 6,2%. Wynik jest konsekwencją wzrostu zakupu paliw i smarów (24,3%), nawozów sztucznych (19,3%), samochodów i części samochodowych (18,9% ) chemikaliów organicznych i nieorganicznych (7%).

   

   

  Nowy Narodowy Plan Eksportu

  Podczas oficjalnej ceremonii w Pałacu Prezydenckim, minister Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego - Armando Monteiro, zainaugurował Narodowy Plan Eksportu. W ceremonii wzięła  udział Prezydent Brazylii - Dilma Rousseff oraz Wiceprezydent - Michel Temer, szef Kancelarii Prezydenta - Aloizio Mercadante, a także ministrowie rządu, gubernatorzy poszczególnych stanów, senatorzy, deputowani i przedstawiciele sektora prywatnego. Minister Monteiro podczas swojego wystąpienia podkreślił, iż krajowy eksport jest nieadekwatny do wielkości brazylijskiej gospodarki. Brazylia zajmuje 7 miejsce na liście największych ekonomii na świecie i tylko 25 na liście krajów według wielkości eksportu. „Mamy udział wynoszący zaledwie 1,2% w ogólnej wielkości eksportu na całym świecie i tylko 0,7% jeśli weźmiemy pod uwagę wytwarzane produkty" – powiedział minister Armando Monteiro.

  Plan opiera się na pięciu kategoriach:

     - Dostęp do rynku 
     - Promocja handlowa
     - Ułatwienia w handlu
     - Finansowanie i gwarancje dla eksportu
     - Poprawa mechanizmów i systemów podatkowych dla wsparcia eksportu

   Plan przewiduje zestaw działań, które zostaną opracowane w latach 2015 - 2018. Jest to wkład obecnego rządu mający na celu zmianę paradygmatu handlu zagranicznego. Każda kategoria zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące tematu i celów na 2015 rok.

   

  Fot. Comissão de Assuntos Econômicos. Źródło: Wikicommons.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: