close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • BIULETYN

 • 3 lipca 2015

  Prezentujemy najnowszy numer biuletynu gospodarczego Ambasady RP w Brasilii.

  Ministerstwo Rolnictwa ogłasza, że 13 stanów oraz Dystrykt Federalny będzie uprawnionych do eksportu wołowiny do USA

  W poniedziałek 29 czerwca br. Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że 13 stanów (są to: Tocantins, Bahia, Espírito Santo, Goiás, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Parana, Rio Grande do Sul, Rio de Janeiro, Rondônia, São Paulo i Sergipe) oraz Dystrykt Federalny kwalifikuje się do eksportu świeżego mięsa wołowego do Stanów Zjednoczonych. Katia Abreu – minister gospodarki, oczekuje, iż w ciągu pięciu lat Brazylia wyeksportuje ponad 100 tys. ton mięsa wołowego do Stanów Zjednoczonych. „Otwarcie rynku dla brazylijskich produktów jest ważnym sygnałem dla sektora rolnictwa w Brazylii. Ta decyzja rządu Baracka Obamy jest dla nas zapowiedzią dostępu do innych rynków” – powiedziała minister. W ciągu najbliższego półrocza, ministerstwo planuje otworzyć nowe rynki dla brazylijskiego mięsa.

   

  Paranaguá zyska nowy prywatny port

  Nowy terminal portowy Pontal  powstanie w Paranaguá (stan Paraná). Wartość inwestycji opiewa na kwotę ok. 1,5 mld USD. Będzie to największy port kontenerowy w Brazylii o łącznej powierzchni  600 tys. metrów  kwadratowych. Budowa nowego portu ma celu przybliżenie stanu Paraná do największych światowych szlaków handlowych oraz zapewni obsługę największego krajowego producenta i eksportera drobiu. Według Stowarzyszenia Producentów Produktów Drobiowych (SINDIAVIPAR), od stycznia do maja br. stan Paraná wyeksportował ponad 550 tys. ton kurczaka. Nowy port będzie wyposażony w technologię pozwalającą na obsługę ponad 5 tysięcy kontenerów chłodniczych. Jego uprzywilejowane i strategiczne położenie, spowoduje zaoszczędzenie czasu na dokowanie statków, w stosunku do portu Paranaguá. Pierwszy etap prac portu Pontal będzie obejmować wdrożenie dwóch trzecich ogólnej struktury terminalu, a jego zakończenie planowane jest na drugą połowę 2017 roku.

   

  Podpisanie memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego (MDIC) i Departamentem Handlu USA

  We wtorek 30 czerwca br., w Białym Domu, zostało podpisane memorandum o porozumieniu na temat standardów technicznych i oceny zgodności przez Ministra Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego, Armando Monteiro oraz Sekretarz Handlu USA, Penny Pritzker. Memorandum ma na celu wzmocnienie stosunków handlowych między Brazylią i Stanami Zjednoczonymi poprzez ograniczenie biurokracji, kosztów oraz czasu na wymagania techniczne niezbędne do działalności eksportowej.           Armando Monteiro, który towarzyszy prezydent Dilmie Rousseff w oficjalnej wizycie w Stanach Zjednoczonych, powiedział: „Wizyta prezydent Dilmy jest punktem kulminacyjnym w tej fazie ożywienia stosunków między Brazylią i Stanami Zjednoczonymi. Podpisujemy umowy w obszarze istotnych ułatwień handlowych, ujednolicenia norm technicznych i konwergencji standardów”.

   

   

  Oficjalne otwarcie terminala Eldorado w porcie Santos

  Szef gabinetu politycznego ministra Portów - Edinho Araújo reprezentował prezydent Dilmę Rousseff na oficjalnym otwarciu terminala Eldorado w porcie Santos. Łączna wartość inwestycji to ponad 57 mln reali (ok. 18 mln USD). Terminal będzie eksportować 750 tys. ton celulozy rocznie, która jest produkowana w stanie Mato Grosso do Sul i przybywa do portu Santos koleją, a stamtąd trafia do ponad 30 krajów. „Jest to kolejny konkretny przykład udanej współpracy między rządem i prywatnymi przedsiębiorstwami. Tylko w sektorze portowym do 2018 roku planujemy zainwestować 37,4 mld dolarów. Są to inwestycje, które z pewnością rozgrzeją naszą gospodarkę” - powiedział Edinho Araújo.

   

  Fot. Katia Abreu - Minister Rolnictwa. Żródło: Wikicommons.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: