close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • BIULETYN

 • 17 lipca 2015

  Prezentujemy najnowszy numer biuletynu gospodarczego Ambasady RP w Brasilii.

  V Forum Biznesu Mercosur w Belo Horizonte
  Minister Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego - Armando Monteiro, uczestniczył w ceremonii otwarcia V Forum Biznesu Mercosur, które odbyło się dnia 14 lipca w Belo Horizonte. Spotkanie ma na celu omówienie działań w sprawach dotyczacych  integracji sfery  produkcyjnej, handlowej oraz inwestycji w regionie. Minister Monteiro podkreślił znaczenie zawierania umów handlowych z partnerami strategicznymi, takimi jak Unia Europejska. "Dobre wyniki integracji produkcyjnej, handlowej i gospodarczej, zależą od zaangażowania i ciągłego dialogu z sektorem prywatnym w naszych krajach. Brazylia przeżywa okres przejściowy, w którym są podejmowane wszelkie korekty, dające większą przewidywalność w gospodarce, zwiększając poziom zaufania konsumentów i inwestorów oraz są podstawą do ponownego wzrostu gospodarczego” - powiedział Monteiro. W ubiegłym miesiącu, brazylijski rząd rozpoczął działania w obszarze inwestycji. Został uruchomiony m.in. Program Inwestycji w sektorze Logistyki (PIL), mający na celu kontynuacje procesu modernizacji, jak również ma zachęcić do wznowienia wzrostu gospodarczego. Innym rządowym projektem jest Narodowy Plan Eksportu, który ma za zadanie nadanie nowego statusu dla handlu zagranicznego w Brazylii.

   

  Spotkanie Ministrów rządu FRB  dot. przyspieszenia realizacji projektów infrastrukturalnych
  Dnia 14 lipca br., ministrowie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego (TCU), omawiając szczegóły nt. nowego etapu programu inwestycji w sektorze logistyki (PIL). Według opinii publicznej jest to próba odblokowania brazylijskiej gospodarki na najbliższe lata. Koszt nowego etapu programu inwestycyjnego to ponad 198 miliardów dolarów, które zostaną wykorzystane w projektach infrastrukturalnych z inicjatywy sektora prywatnego. Środki zostaną wykorzystane w następujący sposób:

  • Autostrady – 66,1 mld USD
  • Linie kolejowe – 86,4 mld USD
  • Porty 37,4 mld USD
  • Lotniska 8,5 mld USD

  Większość  przetargów na realizacje robót związanych z rozbudowa infrastruktury  nastąpi dopiero w przyszłym roku. „Jesteśmy obecni teraz oraz będziemy obecni w trakcie tworzenia się procesu przetargów na realizacje robót. Nasza współpraca przyspieszy i udoskonali działania."  powiedział minister Lotnictwa Cywilnego - Eliseu Padilha.

   

  Fot. Port Santos. Żródło: Wikicommons.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: