close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • BIULETYN

 • 24 sierpnia 2015

  Zapraszamy do lektury najnowszego numeru biuletynu gospodarczego Ambasady RP w Brasilii.

   

  Reforma Podatkowa PIS / COFINS

  Minister Finansów Joaquim Levy, opowiedział się za reformą podatkową, która została wypromowana przez IDP (Brazylijski Instytut Prawa Publicznego). Według niego, obecny system jest archaiczny. Levy zapowiedział, iż reforma podatkowa będzie następnym projektem, który rząd przedstawi w Kongresie.  "Jestem przekonany, iż strategia nad jaką pracujemy dotyczącą podatków PIS i Cofins jest kolejnym czynnikiem, mającym na celu ożywienie brazylijskiego przemysłu. Są już widoczne efekty naszej pracy. Uproszczenie procedury pobierania podatków, spowoduje zmniejszenie kosztów firm, co zaprowadzi nasz kraj na drogę wzrostu gospodarczego " – powiedział minister finansów J. Levy podczas otwarcia seminarium “Strategiczne Dialogi”, które odbyło się 18 sierpnia 2015 r. w Brasilii. Na spotkaniu byli obecni m. in. przewodniczący Senatu - Renan Calheiros (PMDB), przewodniczący Izby Deputowanych – Eduardo Cunha (PMDB), jak również minister Sądu Najwyższego – Gilmar Mendes. „Istotnym punktem tej reformy, jest to, iż obniży koszty przedsiębiorstw, co spowoduje zwiększenie liczby miejsc pracy. Natomiast, musimy być czujni, ponieważ wydatki rządowe są bardzo duże i potrzebna będzie równowaga fiskalna” – powiedział Eduardo Cunha.

  Spotkanie zorganizowane przez IDP, jest kolejnym przykładem demokratycznego dialogu pomiędzy rządem a przedsiębiorcami. Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze kwestie, które wpływają na życie obywateli i jest to część wysiłku włożonego w współpracę, która ma pomóc Brazylii wrócić na ścieżkę wzrostu ekonomicznego.

   

  SisExp - Darmowy system z dostępem do danych nt. eksportu

  Dnia 18 sierpnia br., został uruchomiony darmowy system, który pozwoli na dostęp do bazy danych posiadającej szczegółowe informacje nt. brazylijskiego eksportu. System pod nazwą SisExp, jest efektem trzymiesięcznej pracy Fundacji Ekonomii i Statystyki (FEE), która zgromadziła dane statystyczne dotyczące eksportu z lat 2007 – 2015. Platforma została wyposażona w technologię, która pozwala na wyszukiwanie sprecyzowanych danych, m. in. wg. kategorii produktów, określonej daty lub poszczególnych stanów brazylijskich.

  System jest dostępny na stronie internetowej: http://exportacoes.fee.tche.br/

   

  Bilans Handlowy

  Najnowszy raport opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego (MDIC) wskazuje, że od marca br. bilans handlowy w Brazylii obrał kierunek wzrostowy notując nadwyżkę, która w lipcu wyniosła 4,59 mld USD. Poprawa sytuacji w ostatnich miesiącach jest spowodowana głównie przez wzrost sprzedaży produktów rolnych, wywołanym spadkiem cen za granicą.

  Dewaluacja, która towarzyszyła przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku, była czynnikiem, który skutecznie utrudnił sprzedaż tradycyjnych towarów, takich jak soja. Według statystyk, Brazylia wyeksportowała 40,69 mln ton ziarna soi – o 7,5% więcej niż w zeszłym roku, ale biorąc pod uwagę spadek cen (z 509 USD do 386 USD za tonę), zarobiła 15,73 mld USD – o 18,4% mniej niż w poprzednim roku.

  W związku ze spadkiem cen kukurydzy, z 201,97 USD do 184,06 za tonę, eksport ziarna kukurydzy odnotował przełomowy wzrost o 83,8%. Eksport mięsa wyniósł 8,4 mld dolarów, z których 49,3% stanowi drób, a 38,1% wołowina. Eksport drobiu zanotował wzrost o 5,2%, jednak obniżenie średniej ceny (z 1,974 USD do 1,731 USD za tonę) spowodowało zmniejszenie przychodów o 7,7%. Z kolei, eksport wołowiny zaliczył spadek zysków o 21,4% (z 4,07 mld USD do 3,20 USD), zarówno ze względu na spadek cen, z 4.611,19 USD do 4.307,30 USD za tonę, jak również przez spadek sprzedaży zagranicznej o 17%.

   

  Fot. Joaquim Levy Źródło: Wikicommons

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: