close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 czerwca 2019

  Koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara w Teatrze Amazonas w Manaus.

  Po raz pierwszy w zabytkowym Teatrze Amazonas, z udziałem Orkiestry Amazonas Filarmônica i chóru Grupo Vocal dos Corpos Artísticos pod dyrekcją Macieja Sztora, wykonano koncert w całości poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. W programie znalazły się najsłynniejsze dzieła artysty: Orawa na orkiestrę smyczkową, Exodus na chór mieszany i orkiestrę oraz najbardziej znane suity orkiestrowe z takich dzieł filmowych jak: Król Ostatnich Dni, Dracula, Walc z filmu Ziemia Obiecana czy Mazur z filmu Zemsta.  

  Koncert, zrealizowany 13 czerwca br., spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Projekt powstał we współpracy z Sekretariatem ds. Kultury Stanu Amazonas oraz Domem Kultury Polskiej Sanguszko z Sao Paulo.

   

  Maciej Sztor jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Salwarowskiego. Uczestniczył też w mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych przez dr Paula Elliotta Cobbsa z Washington University i prof. José Miguel Rodilla Tortajada z Conservatorio Superior de Musica de Murcia.


  Stały dyrygent gościnny Polskiej Orkiestry Radiowej, Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Orkiestry Capella Bydgostiensis. Dyrygował też NOSPR w Katowicach i większością polskich orkiestr filharmonicznych.

  Maciej Sztor specjalizuje się w wykonawstwie amerykańskiej muzyki filmowej. Kolekcjonuje materiały orkiestrowe i partytury, a także tworzy i realizuje własne projekty na bazie muzyki filmowej. Otrzymał specjalne listy z gratulacjami i podziękowaniami od Johna Williamsa, Jamesa Hornera oraz Hansa Zimmera za propagowanie ich muzyki filmowej. Oddzielny krąg szczególnego zainteresowania dyrygenta stanowi muzyka Wojciecha Kilara, której poświęca dogłębne studia - m.in. z odnalezionych rękopisów rekonstruuje muzykę tych utworów, do których zaginęły oryginalne materiały nutowe. Sam też pisze muzykę do filmów (m.in. Las Cieni, reż. Andrzej Cichocki). Jest doktorantem Akademii Muzycznej w Katowicach.

   

  fot6
  fot8
  fot9
  fot2
  fot3
  fot4
  fot5
  fot7
  fot1
  fot10

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: